22 Ιουν 2011

Παγδατής : Στο 2ο γύρο του Γουίμπλετον (3-2)

Ύστερα από δραματικό αγώνα που διήρκεσε δύο ώρες και 48 λεπτά, ο Μάρκος Παγδατής επικράτησε του Αμερικανού Τζέιμς Μπλέικ με 3-2 (6-4, 6-2, 6-7, 4-6, 6-4) σετ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ότι ο Παγδατής έδειξε ότι θα καθάριζε εύκολα τον αγώνα αφού προηγήθηκε με 2-0 σετ σε περίπου μία ώρα αγώνα, αλλά στη συνέχεια ισοφαρίστηκε και βρέθηκε να χάνει στο 5ο σετ με 1-3. Εκεί βρήκε και πάλι ρυθμό και έφτασε τελικά στη νίκη.

Τα πρώτα δύο σετ ήταν πολύ εύκολα για τον Παγδατή, που τα κέρδισε σε 29 και 25 λεπτά αντίστοιχα. Στο πρώτο ξεκίνησε τον αγώνα με μπρέικ και διατήρησε το σερβίς του μέχρι τέλους

Στο δεύτερο μετά το αρχικό 1-1, με υψηλή απόδοση, ο Παγδατής προηγήθηκε με 5-1 για να καταλήξει στο 6-2

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματική μάχη, με τους δύο αθλητές να οδηγούνται πόντο-πόντο στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Κύπριος πρωταθλητής βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2 και 6-3 για να χάσει τελικά με 7-5 σε σετ που διήρκεσε 42 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ ο Μπλέικ με ανεβασμένη τη ψυχολογία, έκανε μπρέικ με το ξεκίνημα και κράτησε το σερβίς του μέχρι τέλος, ανεβαίνοντας πολλές φορές στο φιλέ με επιτυχία (9/10) κατακτώντας το τελικά με 6-4 σε 38 λεπτά.

Το πέμπτο σετ, ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με τον Αμερικανό να κάνει μπρέικ και να φτάνει γρήγορα στο 1-3. Εκεί ο Παγδατής απάντησε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα στην αναμέτρηση και αφού ισοφάρισε σε 3-3, έκανε το καθοριστικό μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ του αγώνα κερδίζοντας το σετ με 6-4 σε 34 λεπτά.

Ο Παγδατής θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο (64), τον Ιταλό Αντρέας Σέπι ο οποίος επικράτησε του Ισπανού Μοντάνιες με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 7-5).Ο Ιταλός βρίσκεται στο Νο38 της Παγκόσμιας κατάταξης και στη μία φορά που είχε ως αντίπαλο τον Παγδατή, επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-2). Αυτό όμως συνέβη στη Βιέννη πριν από τέσσερα χρόνια (2007) σε αγώνα που δεν ήταν στο χόρτο, όπως τώρα στο Γουίμπλεντον.