21 Απρ 2011

Πόρτο: Ανατροπή και τελικό

Η Πόρτο έκανε την μεγάλη ανατροπή και πέρασε στον τελικό του πορτογαλικού κυπέλλου, νικώντας με 3-1 την Μπενφίκα μέσα στο "Εστάντιο ντα Λουζ".

Οι "δράκοι" είχαν χάσει με 0-2 στο "Ντραγκάο" και πέρασαν με τα εκτός έδρας γκολ, ενώ στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Γκιμαράες, έτσι έχει την δυνατότητα να κάνει το νταμπλ, αλλά και το τρεμπλ αν πάρει και το Europa League.
Η Πόρτο μάλιστα κατάφερε να φέρει να πάνω... κάτω μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς άνοιξε το σκορ ο Ζοάο Μοουτίνιο στο 64', έκανε το 0-2 ο Χουλκ στο 71' και το 0-3 ο Φαλκάο στο 74'.
Το μόνο που κατάφεραν οι "αετοί" ήταν να μειώσουν στο 80' με την εκτέλεση πέναλτι του Όσκαρ Καντόσο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα και να πάρουν αυτοί την πρόκριση.
Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 22 Μαΐου στο "Εστάντιο Νασιονάλ" του Ζαμόρ στο Οέιρας Βιτόριας.