26 Μαρ 2011

Euro 2012:Συνέχισαν με νίκες Ιταλία - Γαλλία

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του Euro 2012 Ιταλία και Γαλλία επικρατώντας εκτός έδρας των Σλοβενία (1-0) και Λουξεμβούργο (2-0) αντίστοιχα.

3ος όμιλος

Σλοβενία - Ιταλία: 0-1 (73` Τιάγκο Μότα)

Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του 3ου ομίλου η Ιταλία, που επικράτησε με 1-0 της Σλοβενίας και έφτασε τους 13 βαθμούς, με την ομάδα του Μάτζακ Κεκ να μένει στην 2η θέση με έξι λιγότερους.Δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Οι ιταλοί είχαν την μεγαλύτερη χαμένη, καθώς στο 23ο λεπτό ο Πατσίνι σημάδεψε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

Την λύση για το συγκρότημα του Τσέζαρε Πραντέλι έδωσε ο... νέος ιταλός, Τιάγκο Μότα. Στο 73ο λεπτό ο Μπαλζαρέτι γέμισε ωραία για τον άσο της Ιντερ, που πρόσφατα πήρε την ιταλική υπηκοότητα, και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

4ος όμιλος

Λουξεμβούργο - Γαλλία: 0-2 (28` Μεξές, 72` Γκουρκούφ)

Η Γαλλία έφυγε με το τρίποντο από το Λουκεμβούργο επικρατώντας με 2-0 και παραμένει στην 1η θέση του ομίλου με 12 βαθμούς.Με τους Πατρίς Εβρά και Φρανκ Ριμπερί να παίρνουν θέση βασικού για πρώτη φορά μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο και την τιμωρία τους παρέταξε το σχήμα του ο Λοράν Μπλαν.

Οι τρικολόρ πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Στο 28ο λεπτό ο Νασρί τροφοδότησε τον Μεξές και αυτός έκανε το 1-0. Την νίκη για την Γαλλία κλείδωσε ο Γκουρκούφ στο 72ο λεπτό όταν και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.