2 Δεκ 2010

Γιουρόπα Λίγκ: Αποκλείστηκε η Σαμπντόρια!

Παρότι αγωνίστηκε με πολλούς αναπληρωματικούς και έχοντας εξασφαλίσει την πρώτη θέση, η Ζενίτ πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο γκρουπ, νικώντας την Άντερλεχτ με το ίδιο σκορ (3-1).

Mε αυτή την εξέλιξη η ΑΕΚ χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στο τελευταίο ματς με τους Ρώσους στο ΟΑΚΑ για να είναι 100% στην επόμενη φάση. Ίσως μάλιστα να μην χρειαστεί ούτε αυτός, αν οι Βέλγοι δεν καταφέρουν να νικήσουν την Χάιντουκ στο «Κόνσταντ Βάντεν Στοκ»…

Από εκεί και πέρα, η είδηση της βραδιάς ως τώρα αφορά τον αποκλεισμό της Σαμπντόρια από την συνέχεια του θεσμού. Οι «μπλουτσερκιάτι» ηττήθηκαν με 2-1 από την πρωτοπόρο του 9ου ομίλου Αϊντχόφεν μέσα στην Γένοβα και από την στιγμή που η Μέταλιστ νίκησε με το ίδιο σκορ στην Ουκρανία την Ντέμπρετσεν, εξασφάλισε εκείνη την πρόκριση της μαζί με τους Ολλανδούς. Ο Τζιαμπάολο Πατσίνι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με υπέροχη κεφαλιά όμως στην επανάληψη «μίλησε» ο Όλε Τοϊβόνεν ο οποίος πέτυχε δύο γκολ για την PSV και ανέτρεψε τα δεδομένα.

Για τον 8ο όμιλο, η Χετάφε απέτυχε να κάνει το καθοριστικό βήμα για την πρόκριση της απέναντι στην Οντένσε, καθώς έμεινε στο 1-1 με τους Δανούς να ισοφαρίζουν το γκολ του Ρίος από το 17’ με τον Αντρεάσεν στις καθυστερήσεις του ματς. Σε εξέλιξη βρίσκεται το παιχνίδι της Γιουνγκ Μπόις με την Στουτγκάρδη, το οποίο ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση λόγω της επικάλυψης του αγωνιστικού χώρου του «Σταντ ντε Σουίς» με χιόνι.

Αναλυτικά, τα αποψινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους ομίλους 7-9:

7ος όμιλος

Ζενίτ-Άντερλεχτ 3-1

12’ Ιόνοφ, 65’ Μπουκχάροφ, 88’ Χούζτι/ 87’ Κανού

Χάιντουκ-ΑΕΚ 1-3

90’ Μπούλιατ/ 50’ πεν. Σκόκο, 61’ Μανωλάς, 84’ Μπλάνκο

8ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις-Στουτγκάρδη 1-1 (σε εξέλιξη)

34’ Ντεγκέν/ 48’ Πόγκρεμπνιακ

Οντένσε-Χετάφε 1-1

92’ Αντρεάσεν/ 17’ Πέδρο Ρίος

Σαμπντόρια-Αϊντχόφεν 1-2

45’+2 Πατσίνι/ 51’, 90’ Τοϊβόνεν

Μέταλιστ-Ντέμπρετσεν 2-1

52’ αυτ. Μποντί, 88’ Όλεΐνικ/ 48’ Τσβίτκοβιτς