28 Οκτ 2010

Γερμανία: Θύματα εκπλήξεων έπεσαν Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν

Θύματα εκπλήξεων έπεσαν Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας. Η ομάδα της Βεστφαλίας, που είναι δεύτερη στην Bundesliga, αποκλείστηκε στα πέναλτι με 4-2 από την Κίκερς Όφενμπαχ, ομάδα της τρίτης κατηγορίας. Το 0-0 παρέμεινε στα 90 λεπτά και την παράταση, ενώ στη ρώσικη ρουλέτα ο Χάας αστόχησε στην πρώτη προσπάθεια για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Βουλνικόφσκι απέκρουσε τα πέναλτι των Μπάριος και Λεβαντόφσκι. Η προτελευταία της Bundesliga Γκλάντμπαχ νίκησε με 5-4 στα πέναλτι τη Λεβερκούζεν, η οποία προηγήθηκε στο 107’ της παράτασης με τον Ντερντιγιόκ, αλλά ισοφαρίστηκε με τη σέντρα από τον Ιντρίσου. Μοιραίος για την εκ των αντιπάλων του Άρη στο Europa League ήταν ο Πάτρικ Χέλμες, που αστόχησε στο τρίτο πέναλτι της ομάδας του. Η Στουτγκάρδη χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει με 3-1 τη Χέμνιτσερ, ομάδα της τέταρτης κατηγορίας, με τον Χάρνικ να σημειώνει χατ-τρικ. Τέλος, η Νυρεμβέργη επικράτησε 3-0 στην έδρα της Έλφερσμπεργκ, που αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία της Γερμανίας. Δείτε τι έγινε στα απογευματινά παιχνίδια του Κυπέλλου Γερμανίας, όπου ο Φάνης Γκέκας με δύο γκολ οδήγησε την Άιντραχτ σε πρόκριση με 5-2 επί του Αμβούργου.