6 Οκτ 2010

Κίτρινη πρόκριση με «καρδιοχτύπια»

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Άρης στον αγώνα με την Ακαντέμικ αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του EuroCup, παρά την ήττα του με 93-92. Σωτήριο αποδείχθηκε το «μαξιλαράκι ασφαλείας» των τεσσάρων πόντων που είχαν αποκτήσει οι «κίτρινοι» στην εκτός έδρας νίκη τους την προηγούμενη εβδομάδα, αφού αλλιώς δεν θα τα είχαν καταφέρει. Καλύτερος από τους Θεσσαλονικείς ο Τάκερ, καθοριστική η βοήθεια του Ταπούτου και η ψυχραιμία του Χατζηβρέττα.

Το ματς:
Αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το «τομάρι» της μπήκε στο «Αλεξάνδρειο» η Ακαντέμικ. Οι Βούλγαροι έπαιζαν πολύ σκληρή άμυνα ενώ παράλληλα έβρισκαν και το δρόμο προς το καλάθι. Αποτέλεσμα; Να προηγηθούν με 9 πόντους (20-11), μετά τα πρώτα επτά λεπτά του παιχνιδιού. Ασφαλώς σε αυτό συνέβαλλαν και οι γηπεδούχοι που μπήκαν κάπως εφησυχασμένοι, λογικά με την εκτός έδρας νίκη τους στη Σόφια.

Ο Χατζηβρέττας ήταν ο πρώτος που κατάλαβε τι πήγε να γίνει και με τους 7 πόντους του ήχησε την κόρνα της αντεπίθεσης. Εν ριπή οφθαλμού ο Άρης «ψαλίδισε» τη διαφορά στο καλάθι (24-22), προτού ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Έτσι, το… κακό ήταν μικρό για τους Θεσσαλονικείς που αντιλήφθηκαν ότι δεν θα έπαιρναν το εισιτήριο για τους ομίλους του EuroCup αν δεν ίδρωναν τη φανέλα. Ισορρόπησαν το παιχνίδι, σταδιακά πήραν και το προβάδισμα στο σκορ (41-39), αλλά η ευστοχία των αντιπάλων έξω από τα 6,25μ. τους κρατούσε στο παιχνίδι. Μάλιστα, με ένα μίνι ξέσπασμα της, η Ακαντέμικ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (48-44), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 50-47.

Ο Σάρον Ντρούκερ όφειλε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, αφού οι 50 πόντοι της Ακαντέμικ ήταν πάρα πολλοί για ένα ημίχρονο. Ίσως να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία η ευστοχία που είχαν οι Βούλγαροι στα τρίποντα (7/11), αλλά και πάλι ο Άρης έπρεπε να παλέψει ακόμα περισσότερο για να μη βρεθεί προ εκπλήξεως.

Ήδη, φάνηκε να το πραγματοποιεί όταν με την έναρξη της τρίτης περιόδου έκανε 6-0 σερί και προηγήθηκε με 53-50. Στα επόμενα δύο λεπτά όμως, η Ακαντέμικ έκανε το δικό της σερί για να συνεχιστούν τα σκαμπανεβάσματα στο σκορ (62-59). Στη συνέχεια όμως, ο Ντρούκερ είδε τους Ταπούτο, Χαραλαμπίδη να παίρνουν από το χέρι τον Άρη και να τον βάζουν ξανά μπροστά. Με βολές του τελευταίου οι «κίτρινοι» έκαναν το 72-69, αλλά σε «νεκρό» χρόνο οι Βούλγαροι ευστόχησαν για τρεις. 72-72 και στο τελευταίο δεκάλεπτο προμηνυόταν ντέρμπι!

Όταν δε, το σερί τους διευρύνθηκε στο 8-0 (77-72), οι φίλοι των «κίτρινων» άρχισαν να «καρδιοχτυπούν». Πάλι καλά (για τους Θεσσαλονικείς) που υπήρχαν στο παρκέ οι Χατζηβρέττας και Τάκερ -με 16 πόντους εκείνη την ώρα- και κρατούσαν τον Άρη στο παιχνίδι (83-83), τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Το τρίποντο του Στελίνοφ όμως, 120’’ πριν ακουστεί η κόρνα για τελευταία φορά έδινε σκορ… πρόκρισης στην Ακαντέμικα, κάνοντας με τρίποντο το 89-84. Το καλάθι του Τάκερ «απαντήθηκε» αμέσως από τον Μπάουμαν, αλλά ο Ταπούτος πέτυχε σωτήριο τρίποντο, 1’ πριν τη λήξη, μειώνοντας στο καλάθι (91-89). Στην επίθεση της Ακαντέμικ, οι Βούλγαροι δεν βρήκαν στόχο αλλά ο Χατζηβρέττας ευστόχησε σε 1 βολή και δεν τελείωσε την υπόθεση πρόκριση (91-90). Φρόντισε όμως, να το κάνει λίγο αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό 93-92. Ήττα μεν για τον Άρη, αλλά με γλυκιά γεύση, από τη στιγμή που ο στόχος (σ.σ. πρόκριση) επετεύχθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-50, 72-72, 92-93
Άρης: Πιρς 6, Ντάνστον 7, Ταπούτος 18 (11 ριμπ.), Τάκερ 18 (13 ριμπ.), Χατζηβρέττας 19, Χαραλαμπίδης 7, Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος 4, Κουμπούρας 3.
Λουκόιλ: Χιθ 23, Τζέιμς 9, Μπάουμαν 14 (11 ριμπ.), Αβράμοφ 4, Στόικοφ 6, Βεσελίνοφ 3, Στογιανόφσκι 3, Καμπάλα 20, Πίτερσον 12 (12 ριμπ.).
* Τη Δευτέρα στη Βαρκελώνη πραγματοποιείται η κλήρωση των ομίλων του Eurocup.