24 Σεπ 2010

Ιταλία:Σπουδαία νίκη η Παλέρμο(1-3) την Γιουβέντους

Δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ την εμφατική νίκη της με 4-0 στο Ούντινε η Γιουβέντους…Η Παλέρμο την προσγείωσε απότομα το βράδυ της Πέμπτης, στο ματς του Τορίνου. Οι «ροσανέρο» έφυγαν με το «διπλό» καθώς νίκησαν με 3-1, γιατρεύοντας έτσι τις δικές τους πληγές μετά το κακό τους ξεκίνημα σε Serie A και Γιουρόπα Λιγκ και την πρόσφατη ήττα τους από την Ίντερ στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα».Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Χαβιέρ Παστόρε που είχε και δοκάρι προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Παρά τις αλλαγές του Ντελ Νέρι (μπήκαν Αμάουρι, Ιακουίντα και Ακουιλάνι, βγήκαν Πέπε, Κουαλιαρέλα και Ντελ Πιέρο) τα πράγματα δεν καλυτέρευσαν για την «μεγάλη κυρία» στην επανάληψη, με τον Ίλιτσιτς στο 62’ να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο της.Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόβο στο 85’ έφερε το ματς στο 0-3 και η Γιουβέντους απλά μείωσε στο 87’ με σουτ του Ιακουίντα…

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Serie A:

Τετάρτη 22/09

Ίντερ-Μπάρι 4-0

27’, 86’ Μιλίτο, 50’ πεν. 63’ πεν. Ετό

Κάλιαρι-Σαμπντόρια 0-0

Κατάνια-Τσεζένα 2-0

23’ Σιλβέστρε, 58’ Μάξι Λόπεζ

Λάτσιο-Μίλαν 1-1

81’ Φλοκάρι/ 66’ Ιμπραΐμοβιτς

Λέτσε-Πάρμα 1-1

31’ πεν. Τζεντά/ 69’ Κρέσπο

Μπολόνια-Ουντινέζε 2-1

16’ Χιμένεζ, 90’ Ντι Βάιο / 9’Ντι Νατάλε

Μπρέσια-Ρόμα 2-1

13’ Χετεμάι, 65’ πεν. Καράτσιολο/ 84’ Μποριέλο

* Στο 65’αποβλήθηκε ο Μεξές της Ρόμα

Νάπολι-Κιέβο 1-3

9’ Καναβάρο/ 22’, 74’ Πελισιέρ, 58’ Φερνάντες

Τζένοα-Φιορεντίνα 1-1

18’ Μέστο/ 11’ Τζιλαρντίνο

Πέμπτη 23/09

Γιουβέντους-Παλέρμο 1-3

87’Ιακουίντα/ 2’ Παστόρε, 62’ Ίλιτσιτς, 85’ Μπόβο